Dome slatki dome

Projekt "Stanovanje uz podršku za odrasle osobe s autizmom i sniženim intelektualnim sposobnostima - Dome slatki dome" odobren je u okviru  IPA II programa prekogranične suradnje Hrvatska - Srbija. Ukupna vrijednost projekta je oko 110.000,00 eura, a provodili su ga Osnovna škola Josipa Matoša Vukovar i Škola za osnovno i srednje obrazovanje "Milan Petrović" Novi Sad. Partneri na projektu su Vukovarsko-srijemska županija i Pokrajinski zavod za socijalnu zaštitu, a suradnici su Društvo za pomoć mentalno retardiranim osobama Vukovar, Osječki centar za inkluziju te Katedra za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. Projekt je trajao 12 mjeseci, od veljače 2014. do veljače 2015. godine.

Cilj projekta bio je poticanje prekogranične suradnje u cilju jačanja kapaciteta pružatelja socijalnih usluga u Vukovarsko-srijemskoj županiji i Južnobačkom okrugu, odnosno osiguravanje preduvjeta za primjenu programa samostalnog stanovanja uz podršku za osobe s autizmom i sniženim intelektualnim sposobnostima kroz profesionalnu suradnju i razmjenu iskustava, informiranje i edukaciju roditelja, stručnjaka i lokalne zajednice. Tijekom projekta planiran je i proveden niz aktivnosti koje uključuju stručnjake koji se bave osobama s autizmom i sniženim intelektualnim sposobnostima, osobe s autizmom i sniženim intelektualnim sposobnostima, te njihove roditelje i skrbnike. Nakon formiranja projektnog tima kojeg su činili djelatnici ustanova-nositelja projekta te zaposlenici i članovi partnerskih i suradničkih udruga i organizacija, planirani su i realizirani međusobni radni posjeti te seminari i konferencije za članove projektnog tima, stručnjake koji se bave ovom populacijom, lokalnu zajednicu i roditelje. Središnja aktivnost projekta bilo je organiziranje dva sedmodnevna kampa za učenike škola koje su nositelji projekta u Orahovici i na Fruškoj Gori, a koji su bili svojevrsna simulacija stanovanja uz podršku. Sve aktivnosti bile su promovirane putem medija te evaluirane od strane vanjskog neovisnog evaluatora.

Koje sve aktivnosti smo provodili tijekom projekta možete pogledati u Fotogaleriji.

« Srpanj 2020 »