Dvdnevni susret partnera na projektu ER2=S2

Osnovna škola Josipa Matoša Vukovar bila je domaćin dvodnevnog susreta partnera na projektu ER2=S2 ili Jednakost, poštovanje, prava = Društveno zadovoljstvo (Equality, Respect, Rights = Social Satisfaction), u okviru Interreg IPA CBC programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020.

Prvog dana susreta, 8.12.2021. godne, na konferenciji za novinare, ravnateljica Škole Mirela Szabo, prof. defektolog, pozdravila je goste i predstavila školu za učenike s teškoćama u razvoju te najvažnije aktivnosti u projektu, edukaciju roditelja za izradu svijeća i proizvodnju bilja i sportske susrete učenika.

Darko Dimić, pročelnik UO za obrazovanje, sport i branitelje Grada Vukovara, upoznao je prisutne da Grad Vukovar, kao osnivač škole, podržava i sufinancira projekte vezane uz obrazovanje djece i mladih pa tako i ovaj projekt.

Agencija za razvoj općine Tešanj, vodeći je partner projekta. Kako je došlo do povezivanja četiri različite organizacije: osnovne škole, udruge, javne  ustanove i razvojne agencije, iz tri države, govorio je direktor agencije Ismar Alagić. Uz aktivnosti vodećeg partnera, agencija je organizirala i školu stolnog tenisa, ples, te dodjelu plastenika korisnicima.

Partner iz Crne Gore je Udruženje za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju Nikšić. Miluša Žugić, predsjednica Udruge predstavila je svoju udrugu, načine funkcioniranja udruge i praktične rezultate radnih aktivnosti na tekstilu, koje su dio projektnih aktivnosti.

Javna ustanova Centar za djecu s posebnim potrebama Zeničko-dobojskog kantona ustanova je koja ima cilj pružanja usluga dnevnog zbrinjavanja djece i odraslih osoba sa posebnim potrebama, te rane intervencije. Direktor Nurđehan Šahinović govorio je o planiranim rezultatima ovog projekta, CNC strojevima, muzikoterapiji, te ustrojavanju  e-baze podataka osoba s invaliditetom.

Predavanje, Osobe s invaliditetom u RH-prava i mogućnosti u sustavu socijalne skrbi, održala je Viktorija Brajković, mag. soc. rada. Nakon toga su na radionici izmjenjena praktična iskustva zakonske regulative u tri države.

Sudionica susreta su također obišli grad i upoznali se sa znamenostima Vukovara.

Partneri su posjetili i udrugu UZOSIO Golubica. Predsjednica udruge Ivana Azenić Dubravčić, mag. Iur predstavila je razvoj udruge: Od udruge roditelja do samostalnog stanovanja uz podršku za osobe s intelektualnim teškoćama (poludnevni boravak i stambene zajednice). Nakon razmjene iskustava partneri su posjetili i njihovu stambenu zajednicu u Vukovaru.

Drugi radni dan, 9. 12. 2021. godine, partneri su obišli prostore domaćina susreta, osnovne škole Josipa Matoša. S načinom rada škole i problematikom obrazovanja učenika s teškoćama upoznala ih je mr. spec. Dejana Varnica, stručna suradnica psihologinja. Partneri su obišli i Centar za autizam Osijek, najmoderniji regionalni centar za djecu s poremećajem iz spektra autizma.

Na kraju susreta održan je sastanak projektnih timova, analizirane su dosadašnje aktivnosti i potvrđeni planovi za sljedeće razdoblje. Sljedeća aktivnost je studijski posjet sličnim ustanovama u Sloveniji. Zatim slijede sportski susreti u sve tri države. Bez obzira na složeniju situaciju zbor COVID pandemnije, aktivnosti projekta se odvijaju predviđenomm dinamikom.

Projekt traje od  1.02.2021. g. do 31.01. 2023. godine, a ukupna vrijednost projekta je 472.436 EUR.

objavio: Dejana Varnica   datum: 15. 12. 2021.

« Travanj 2024 »